Prava porodilja, zaštita prava

Napisi u medijima o tretmanu žena, postupcima tokom porođaja, pobačaja i postporođajnog boravka u porodilištu izazivaju zebnju kod budućih majki. Izgleda da se pored svih napora stvari sporo menjanju. Različita istraživanja koja smo radili (http://centarzamame.rs/blog/category/menjamo-porodilista/) pokazuju da problemi kroz godine ostaju isti:

  • • Loša komunikacija zdravstvenih radnika i porodilja
  • • Nedostatak poštovanja
  • • Nedovoljno posvećeno vreme i pažnja
  • • Nedovoljna higijena
  • • Nerazumevanje za potrebe porodilja i uskraćivanje donošenja odluka i uključivanja u postupke.

Način da se zaštitimo i dobijemo najbolju moguću negu je da se upoznamo sa svojim pravima, standardima nege i mogućim načinima prigovora ukoliko su nam ta prava uskraćena.

Škole roditeljstva koje postoje pri domovima zdravlja igraju značajnu ulogu u pripremi trudnice za tako važan trenutak i sigurno doprinose boljoj komunikaciji sa zdravstvenim radnicima.

Jednim od istraživanja o zadovoljstvu porodilja koje je sproveo “Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović-Batut” utvrđeno je, pored ostalog, da veliki procenat trudnica nije informisan o pravima pacijenata i pravu na prigovor, kao i da veliki broj trudnica nije adekvatno pripremljen za porodilište na nivou primarne zdravstvene zaštite.

Ova oblast je regulisana zakonima, opštim i posebnim, pre svega Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Zakonom o pravima pacijenata, Zakonom o ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu dece, trudnica i porodilja. Pored toga, ova oblast je regulisana i usmeravana Nacionalnim strategijama, poboljšavana projektima potpomognutim od strane EU, proveravana istraživanjima i nezavisnim evaluacijama.

Upoznavanje sa ovim pravima omogućiće vam da ravnopravno komunicirate sa zdravstvenim radnicima i sačuvate samopoštovanje kroz aktivno ucešće u postupku

Zakon o pravima pacijenata uređena su prava pacijenata prilikom korišćenja zdravstvene zaštite, način ostvarivanja i način zaštite tih prava, kao i druga pitanja u vezi sa pravima i dužnostima pacijenata. U Glavi II Zakona o pravima pacijenata navedena su vaša prava: pravo na informacije, dostupnost zdravstvene zaštite, kvalitet usluge, bezbednost pacijenta, drugo stručno mišljenje i dr, a Članom 30 istog zakona i mogućnost njihove zaštite prigovorom zdravstvenom radniku koji rukovodi procesom rada ili direktoru zdravstvene ustanove, odnosno osnivaču privatne prakse ili savetniku za zaštitu prava pacijenata.

Prava pacijenata:

  • - Pravo na dostupnu i kvalitetnu uslugu
  • - Pravo na informacije o stanju svog zdravlja, informacije o pravima iz zdravstvenog osiguranja i postupcima za ostvarenje tih prava
  • - Pravo na preventivne mere
  • - Pravo na kvalitet pružanja zdravstvene usluge
  • - Pravo na bezbednost
  • - Pravo na obaveštenje radi donošenja odluke da li da pristane ili ne na određenu proceduru
  • - Pravo na slobodan izbor
  • - Pravo na drugo stručno mišljenje
  • - Pravo na privatnost i poverljivost
  • - Pravo na pristanak
  • - Pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju
  • - Pravo na poverljivost podataka o zdravstvenom stanju pacijenata
  • - Pravo da učestvuje u medicinskom istraživanju
  • - Pravo pacijenta da na sopstvenu odgovornost napusti stacioniranu zdravstvenu ustanovu, osim u slučajevima propisanim zakonom
  • - Pravo na olakšanje patnji i bola
  • - Pravo na poštovanje pacijentovog vremena
  • - Pravo na prigovor
  • - Pravo na naknadu štete (ne može se unapred isključiti ili ograničiti)

Više informacija i kompletan tekst zakona možete pronaći ovde.

Zaštita prava

Kome da se obratim ukoliko smatram da su moja prava ugrožena? Pacijent koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, ili da mu je postupkom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika, uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite, ima pravo da podnese prigovor zdravstvenom radniku koji rukovodi procesom rada (načelnik odeljenja) ili direktoru zdravstvene ustanove, odnosno osnivaču privatne prakse ili savetniku za zaštitu prava pacijenata (Pravo na prigovor).

Kome sve možete da se obratite?

Prigovor NAČELNIKU odeljenja

Budući da je jedan od mehanizama zaštite prava pacijenta i obraćanje načelniku odeljenja, savet je da se dok ste još u zdravstvenoj ustanovi pre svih obratite njemu, odnosno njoj, s obzirom da je to najbrži i najdelotvorniji mehanizam zaštite prava pacijentkinje, kako u pogledu otklanjanja eventualne povrede prava, tako i u pogledu predupređenja da do kršenja prava uopšte i dođe. To znači da možete u svakom trenutku da tražite da se obratite načelniku porođajnoj bloka, glavnoj sestri porođajne sale ili drugim nadležnim osobama za odeljenje na kojem se nalazite. Velike su šanse da će se čim zatražite da im se obratite stvari u vašu koristi promeniti.

Prigovor DIREKTORU ustanove

Ukoliko prigovor načelniku ili glavnoj sestri odeljenja ne pomogne, možete se obratiti i direktoru zdravstvene ustanove, a takođe i glavnoj sestri/tehničaru zdravstvene ustanove kada je u pitanju rad medicinskih sestara/tehničara.

Prigovor SAVETNIKU pacijenata

Savetnik pacijenata obavlja poslove zaštite prava pacijenata po podnetim prigovorima i pruža potrebne informacije i savete u vezi sa pravima pacijenata.

Savetnici pacijenata poslove zaštite prava pacijenata ne obavljaju u zdravstvenim ustanovama, kako je to bilo u periodu pre 2013. godine, odnosno u periodu pre stupanja na snagu Zakona o pravima pacijenata, već u gradskim ili eventualno opštinskim upravama.

Shodno navedenom, savetnik pacijenata je nadležan da postupa po prigovoru pacijentkinje odnosno njenog zakonskog zastupnika koji se odnosi na zdravstvene radnike odnosno zdravstvene saradnike koji su zaposleni u porodilištu koje se nalazi na teritoriji tog grada ili eventualno opštine.

Savetnik pacijenata ima zakonska ovlašćenja da postupa u granicama navoda iz konkretnog prigovora, koji se odnosi na oblast zdravstvene zaštite.

Zakonom nije propisan rok u okviru koga se može podneti prigovor.

Šta ako sam nezadovoljna postupanjem savetnika - zaštitnika prava pacijenata? Ukoliko iz nekog razloga savetnik pacijenata ne pokrene, odnosno ne okonča postupak po urednom prigovoru, potrebno je da se obratite zdravstvenoj inspekciji, kao što to može inače učiniti, a naročito ukoliko ste nezadovoljni izveštajem savetnika po prigovoru.

Takođe se možete obratiti Lekarskoj komori, odnosno Komori medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara.

Na kraju, možete se obratiti i Zaštitniku građana.

Pored prava imate i odgovornosti

Zakon o pravima pacijenata, pored prava, propisao je i dužnosti pacijenata. U postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite dužnosti pacijenata odnose se na odgovornost za lično zdravlje, prema drugim korisnicima zdravstvenih usluga, zdravstvenim radnicima, odnosno zdravstvenim saradnicima, kao i drugim zaposlenima u zdravstvenoj ustanovi i privatnoj praksi.

Između ostalog, u ostvarivanju zdravstvene zaštite, pacijent je dužan da se pridržava opštih akata zdravstvene ustanove o uslovima boravka i ponašanja u njima, aktivno učestvuje u zaštiti, očuvanju i unapređenju svog zdravlja, u potpunosti i istinito informiše nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika o svom zdravstvenom stanju, pridržava se uputstava i preduzima mere propisane od strane nadležnog zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika.

Tekst realizovan na osnovu informacija dobijenih od strane Savetnika pacijenata, sekretarijata za zdravstvo, sektora za zaštitu prava pacijenata i na osnovu Zakona o pravima pacijenata.