Plan porođaja

Porođaj je među najznačajnijim događajima u životu žene koja je majka. On može da bude pozitivno i osnažujuće iskustvo bez trauma i stvari koje želimo da zaboravimo. Jedna od stvari koje nam mogu pomoći uz poznavanje naših prava, ostvarivanja dobre komunikacije s medicinskim osobljem, poznavanje fiziologije porođaja je i plan porođaja.

Plan porođaja je lista vaših želja i očekivanja vezano za sam tok porođaja, vaš boravak u bolnici i negu bebe i vas. Pravljenje plana nije obavezno, ali vam takav dokument može pomoći da istražite koje mogućnosti postoje i da donesete odluke na osnovu onoga što želite. Plan se pravi prema vašem trenutnom zdravstvenom stanju, kada uđete u 9. mesec, u saradnji sa vašom ginekološkinjom ili ginekologom.

Kako ne možete znati kako će se teći porođaj, nije sigurno da će plan moći da se prati. Ipak, važno je da svi koji će biti deo vašeg porođaja razumeju kako bi vi želeli da vaš porođaj teče, ako za to postoje uslovi.

U mnogim zemljama je uobičajena praksa da žena pred ulazak u 9. mesec trudnoće napravi svoj plan porođaja i sa svojom doktorkom ili doktorom prolazeći kroz njega razgovara o svim detaljima. Tokom razgovora se može ispostaviti da neke stvari možda nije realno očekivati, ali će biti jasno koje su alternative i šta može da se očekuje. Takođe, i doktorki/ru je jasno kakva su očekivanja i želje i, ukoliko za to postoje mogućnosti, želje porodilje se uvažavaju i poštuju.

Kod nas sve to izgleda malo drugačije. Ni porodilje nisu navikle da mogu da imaju želje i mogućnost izbora, a ni medicinsko osoblje da nam ga daje. Ipak, to je zaista uobičajena praksa i u svetu, a i u susednim zemljama, pa nam preostaje da budemo uporne i da se zajedno zalažemo da plan porođaja postane standard u našim porodilištima.

Šta sve sadrži plan porođaja?

Plan prati čitav tok porođaja, kroz sve faze i boravak u porodilištu. Od toga da li želite klistir i brijanje, pratnju na porođaju, načine ublažavanja bola, kretanje tokom trudova, položaj pri porođaju, postupke koje želite ili ne želite da odobrite, boravak s novorođenčetom...

Ima porodilišta koja bolje prihvataju planove porođaja, a i onih drugih. Ukoliko vam je to važno, eto još jednog kriterijuma za izbor porodilišta.

Istražite fiziološki proces rađanja. Prikupite informacije o prednostima i rizicima mogućih intervencija, razgovarajte o tome sa svojom ginekološkinjom ili ginekologom. Saznajte kakva je praksa u vama najbližim porodilištima i kakve mogućnosti nude.

Većinu informacija možete saznati na internetu, jednostavnim telefonskim pozivom ili se na forumu portala možete raspitati za iskustva porodilja.

Ako imate neke “posebne” želje, kao što su na primer nemedikalizovani porođaj, vaginalni porođaj nakon carskog reza ili porođaj u vodi, ne odustajte. Saznajte gde je to izvodljivo, pronađite ginekološkinju ili ginekologa koja će imati razumevanja i podržati vas.

Evo nekih pitanja koja vam mogu pomoći u izradi plana porođaja:

  • - Želite li da neko bude uz vas na porođaju? Neka porodilišta uslovljavaju prisutnost partnera na završenim trudničkim kursom, neka dopuštaju da prisutan bude samo partner, a neka dopuštaju da u pratnji bude bilo ko.
  • - Koje postupke želite, a koje ne želite (klistiranje, ubrzavanje porođaja, bušenje vodenjaka…)?
  • - Želite li da slušate muziku tokom trudova?
  • - Želite li slobodu kretanja, šetnje za vreme trudova? Želite li neke posebnosti, na primer, sedenje na lopti, tuširanje tokom trudova?
  • - Želite li epidural ili neki drugi način olakšavanja bola?
  • - U kojem položaju želite da rodite?
  • - Želite li epiziotomiju?
  • - Želite li da fotografišete porođaj?
  • - Želite li da dopustite odvajanje bebe od vas?
  • - Želite li da isključivo dojite?
  • - Želite li pomoć savetnice za dojenje?
  • - Želite li sami da brinete o bebi u porodilištu?

Ukoliko rađate carskim rezom, takođe možete napraviti svoj plan porođaja, baveći se onim što se odnosi na vas. Razgovarajte sa medicinskim osobljem u porodilištu, iznesite svojoj ginekološkinji ili ginekologu svoj plan i razgovarajte s njom/njim o realnosti svojih želja. Verovatno će biti stvari od kojih ćete morati da odustanete. Preispitajte svoja osećanja i potrebe i šta vam je sa spiska zaista važno. Medicinsko osoblje su nasi saveznici i učiniće sve što mogu ako o tome razgovarate unapred i pripremite se. Sve želje koje ne ugrožavaju ni bebu ni vas, treba da se poštuju.